Week 47 UK Pool Fixture And Results 2022 May 28

Week 47 UK Pool Fixture And Results 2022 May 28

WEEK: 47;  SEASON: Aussie 2022; DATE: 28-May-2022

CHAMPIONS LEAGUE – FINAL
MAY 28
20:00
Liverpool
? – ?
Real Madrid

ENGLAND – LEAGUE 2: PLAY-OFF
MAY 28
FT
Mansfield Town
0 – 3
Port Vale
ENGLAND – NATIONAL LEAGUE: PLAY-OFF
MAY 28
AET
Wrexham
4 – 5
Grimsby Town
SPAIN – LALIGA SMARTBANK
MAY 28
FT
Lugo
1 – 0
Malaga
FT
SD Amorebieta
1 – 0
Ponferradina
BRAZIL – SERIE A
MAY 28
20:30
Goias
? – ?
Bragantino

23:00
Sao Paulo
? – ?
Ceara

USA – MAJOR LEAGUE SOCCER
MAY 28
23:00
Los Angeles FC
? – ?
San Jose Earthquakes

AUSTRALIA – A-LEAGUE: PLAY-OFF
MAY 28
FT
Melbourne City FC
0 – 2
Western United FC
NORWAY – ELITESERIEN
MAY 28
FT
Hamarkameratene
1 – 2
Odds Ballklubb
FT
Stroemsgodset
3 – 2
Viking FK
SWEDEN – ALLSVENSKAN
MAY 28
FT
IFK Gothenburg
2 – 0
GIF Sundsvall
FT
Mjaellby
1 – 1
Kalmar FF
FT
Haecken
4 – 3
Sirius
JAPAN – J1 LEAGUE
MAY 28
FT
Sanfrecce Hiroshima
1 – 0
Nagoya Grampus Eight
FT
Avispa Fukuoka
0 – 0
Urawa Red Diamonds
EGYPT – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Ghazl Al Mehalla
0 – 1
El Geish
84′
El Zamalek
2 – 1
Ismaily SC

89′
Smouha SC
1 – 0
ENPPI

FINLAND – VEIKKAUSLIIGA
MAY 28
FT
AC Oulu
1 – 0
SJK
FT
FC Inter Turku
2 – 2
Ilves
FT
Haka
1 – 1
FC Lahti
INTERNATIONAL – FRIENDLIES
MAY 28
FT
Ethiopia
1 – 1
Lesotho
FT
India
0 – 2
Jordan
DENMARK – 1ST DIVISION: RELEGATION
MAY 28
FT
Esbjerg fB
2 – 2
Jammerbugt FC
FT
Fremad Amager
1 – 4
Vendsyssel FF
FT
HB Koege
4 – 4
Hobro
INTERNATIONAL – FRIENDLIES U23
MAY 28
15:00

UAE U23
? – ?
Vietnam U23

ALGERIA – LIGUE 1
MAY 28
FT
MC Alger
0 – 2
JS Kabylie
ANGOLA – GIRABOLA
MAY 28
15:00

CD Lunda Sul
? – ?
Sporting Cabinda

FT
GD Interclube
1 – 1
Petro Atletico
FT
Kabuscorp SCP
4 – 0
Progresso Associacao Do Sambizanga
15:00

Kuando Kubango FC
? – ?
Sporting de Benguela

15:00

Primeiro de Agosto
? – ?
Sagrada Esperanca

FT
Recreativo do Libolo
1 – 1
FC Bravos do Maquis
ARGENTINA – PRIMERA NACIONAL
MAY 28
FT
Agropecuario
1 – 1
Brown de Adrogue
7′
Instituto Cordoba
0 – 0
Chacarita Juniors

6′
Nueva Chicago
0 – 0
CA Chaco For Ever

19:30
CSD Flandria
? – ?
Villa Dalmine

19:30
Sacachispas FC
? – ?
Guillermo Brown

22:00
Tristan Suarez
? – ?
CA Defensores de Belgrano

23:10
Quilmes
? – ?
Atlanta

ARGENTINA – PRIMERA B METROPOLITANA: APERTURA
MAY 28
FT
CA Fenix
2 – 1
Ituzaingo
FT
Deportivo Armenio
0 – 2
Comunicaciones
19:30
CA Defensores Unidos
? – ?
Acassuso

19:30
CA San Miguel
? – ?
Los Andes

19:30
CA Talleres Remedios de Escalada
? – ?
Colegiales

19:30
CD UAI Urquiza
? – ?
Justo Jose de Urquiza

19:30
Dock Sud
? – ?
Canuelas

19:30
Villa San Carlos
? – ?
Argentino de Quilmes

ARGENTINA – FEDERAL A: GROUP A
MAY 28
FT
Sportivo Estudiantes
2 – 1
CASD Camioneros
ARGENTINA – PRIMERA C: APERTURA
MAY 28
23:00

Real Pilar
? – ?
Atlas

ARGENTINA – PRIMERA D: APERTURA
MAY 28
19:30

Argentino de Rosario
? – ?
Juventud Unida San Miguel

19:30

Yupanqui
? – ?
Deportivo Paraguayo

ARGENTINA – WOMEN’S PRIMERA DIVISION A
MAY 28
FT
Gimnasia Y Esgrima La Plata Women
2 – 1
Club El Porvenir Women
FT
CA Estudiantes de Caseros Women
4 – 2
Rosario Central Women
19:00

River Plate Women
? – ?
San Lorenzo de Almagro Women

ARMENIA – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
FC Alashkert
1 – 1
Pyunik
FT
Noravank
3 – 2
BKMA
Canc.
Sevan
? – ?
FC Noah
FT
Urartu FC
2 – 0
Van
FT
Ararat Yerevan
0 – 1
Ararat Armenia
AUSTRALIA – NPL CAPITAL
MAY 28
FT
O’Connor Knights
4 – 3
West Canberra Wanderers
FT
Monaro Panthers
6 – 0
Belconnen United
AUSTRALIA – NPL NEW SOUTH WALES
MAY 28
FT
Manly United
4 – 1
APIA Leichhardt Tigers
FT
Marconi Stallions
5 – 3
Sydney FC Youth
AUSTRALIA – NPL NORTHERN NEW SOUTH WALES
MAY 28
FT
Adamstown Rosebud FC
3 – 4
Cooks Hill United FC
FT
Weston Workers
2 – 2
Newcastle Olympic
Postp.
Maitland
? – ?
Lambton Jaffas FC
AUSTRALIA – NPL QUEENSLAND
MAY 28
FT
Brisbane City
2 – 2
Peninsula Power
Postp.
Eastern Suburbs
? – ?
Olympic FC
FT
Lions FC
8 – 0
Capalaba
AUSTRALIA – NPL SOUTH AUSTRALIA
MAY 28
FT
Croydon Kings
3 – 0
Cumberland United
FT
Adelaide Comets
4 – 1
West Torrens Birkalla
FT
North Eastern Metro Stars
2 – 0
Adelaide Olympic
FT
South Adelaide
1 – 1
White City Woodville
FT
Sturt Lions
1 – 1
Adelaide United Youth
AUSTRALIA – NPL VICTORIA
MAY 28
FT
Avondale FC
1 – 1
Melbourne Knights
FT
Dandenong City
1 – 2
St Albans Saints
FT
Port Melbourne Sharks SC
1 – 2
Hume City FC
FT
Altona Magic
0 – 4
Green Gully Cavaliers
FT
South Melbourne
3 – 2
Bentleigh Greens
FT
Dandenong Thunder SC
1 – 2
Heidelberg United
AUSTRALIA – NPL WESTERN AUSTRALIA
MAY 28
FT
Armadale
0 – 1
Inglewood United
Postp.
Balcatta
? – ?
Gwelup Croatia
FT
ECU Joondalup
4 – 2
Sorrento
FT
Perth SC
1 – 3
Bayswater City
FT
Stirling Lions
0 – 1
Floreat Athena
FT
Perth Glory Youth
1 – 0
Cockburn City
AUSTRALIA – NORZONE PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Mindil Aces
2 – 0
Port Darwin
FT
Casuarina
3 – 0
Hellenic
AUSTRALIA – NPL NEW SOUTH WALES 2
MAY 28
FT
Blacktown Spartans
2 – 1
Northern Tigers
FT
Bonnyrigg White Eagles
3 – 0
Mounties Wanderers
FT
Hakoah Sydney City East
0 – 6
St George FC
FT
SD Raiders FC
2 – 0
Hills United FC
FT
St George City
0 – 0
Central Coast Mariners Youth
FT
Spirit FC
2 – 2
Western Sydney Wanderers FC Youth
AUSTRALIA – QUEENSLAND PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Brisbane Strikers
3 – 2
Magpies Crusaders
AUSTRALIA – SOUTH AUSTRALIA STATE LEAGUE 1
MAY 28
FT
Adelaide Victory
0 – 3
Adelaide Raiders
FT
Eastern United FC
0 – 1
Adelaide Blue Eagles
FT
Modbury Jets
6 – 3
Fulham United FC
FT
West Adelaide
4 – 1
Para Hills Knights
FT
Port Adelaide Lion SC
0 – 1
Playford City Patriots
FT
Adelaide Hills
1 – 2
Adelaide University SC
AUSTRALIA – NPL VICTORIA 2
MAY 28
FT
Brunswick City
1 – 1
Goulburn Valley Suns
FT
Manningham United Blues
1 – 1
Langwarrin SC
FT
North Geelong Warriors
1 – 0
Moreland City FC
FT
Werribee City
0 – 4
Moreland Zebras
AUSTRALIA – QUEENSLAND PREMIER LEAGUE 2
MAY 28
FT
Samford Rangers
5 – 1
Holland Park Hawks
AUSTRALIA – WOMEN’S NPL QUEENSLAND
MAY 28
FT
Lions FC Women
3 – 2
Brisbane Roar Qas Women
09:30

Souths United Women
? – ?
Capalaba FC Women

AUSTRALIA – WOMEN’S NPL SOUTH AUSTRALIA
MAY 28
FT
Adelaide Comets Women
8 – 2
Adelaide City Women
FT
West Adelaide Women
5 – 0
FFSA NTC Women
AUSTRIA – REGIONALLIGA EAST
MAY 28
FT
FCM Traiskirchen
1 – 0
ASV Drassburg
AUSTRIA – REGIONALLIGA MIDDLE
MAY 28
FT
WSC Hertha
5 – 1
SC Gleisdorf
FT
SC Weiz
0 – 1
Wolfsberger AC (A)
FT
ATSV Stadl Paura
0 – 1
FC Wels
FT
Ried (A)
0 – 2
Allerheiligen
59′
Union Vocklamarkt
1 – 0
Deutschlandsberger SC

AUSTRIA – REGIONALLIGA WEST: SALZBURG: RELEGATION GROUP
MAY 28
FT
SK Bischofshofen
3 – 1
SV Grodig
AUSTRIA – REGIONALLIGA WEST: PROMOTION
MAY 28
FT
Admira Dornbirn
2 – 2
SV Telfs
FT
Hohenems
1 – 2
SV Austria Salzburg
AUSTRIA – REGIONALLIGA WEST: TYROL: PLACEMENT GROUP
MAY 28
FT
Kufstein
1 – 7
SC Imst
AUSTRIA – REGIONALLIGA WEST: TYROL: RELEGATION GROUP
MAY 28
FT
WSG Swarovski Tirol II
3 – 0
SV Fuegen
BELARUS – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Dinamo Brest
0 – 3
BATE Borisov
Canc.
Isloch
? – ?
Rukh Brest
FT
Torpedo Zhodino
3 – 4
Dinamo Minsk
FT
Shakhtyor Soligorsk
2 – 0
FK Vitebsk
BELARUS – CUP
MAY 28
FT
Bobovnya FC
2 – 3
Lokomotiv Gomel
FT
FC Dinamo-Brest Malorita
1 – 2
FC Ostrovets
FT
Dyush-3 Stenles Pinsk
3 – 2
FC Zhlobin
FT
Mozyrskiy Npz
0 – 1
FK Orsha
FT
FC Gorki
1 – 2
FC Baranovichi
FT
Schuchin FK
2 – 5
FC Smorgon
FT
FK Bumprom
0 – 1
FK Molodechno
FT
Neman-Belkard
1 – 6
Zhodino-Uzhnoe
FT
Tekhnolog-BGUT
3 – 0
FC Miori
FT
Uni Minsk
0 – 4
Naftan Novopolotsk
BOLIVIA – PRIMERA DIVISIÓN: APERTURA PLAY-OFF
MAY 28
20:00
Nacional Potosi
? – ?
Blooming

BOSNIA AND HERZEGOVINA – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Rudar Prijedor
0 – 2
Zrinjski Mostar
BOSNIA AND HERZEGOVINA – 1ST LEAGUE: RS
MAY 28
FT
Drina Zvornik
7 – 2
Buducnost Pilica
FT
FK Borac Kozarska Dubica
2 – 1
Kozara
FT
FK Ljubic Prnjavor
1 – 0
Sloboda Novi Grad
FT
FK Modrica
2 – 1
Slavija Sarajevo
FT
FK Podrinje
4 – 1
Tekstilac Derventa
FT
Sloga Doboj
5 – 0
Omarska
FT
Sutjeska
4 – 3
FK Zvijezda 09
FT
Zeljeznicar Banja Luka
0 – 1
FK Krupa
BOSNIA AND HERZEGOVINA – 1ST LEAGUE: FBIH
MAY 28
FT
FK Mladost Doboj Kakanj
1 – 2
Igman Konjic
FT
Gorazde
1 – 2
Rudar Kakanj
FT
GOSK Gabela
4 – 3
Buducnost
FT
Gradina Srebrenik
3 – 2
Orasje
FT
NK Bratstvo
3 – 2
FK Zvijezda
FT
Radnik Hadzici
1 – 0
HNK Tomislav
FT
Tosk Tesanj
1 – 1
Jedinstvo Bihac
FT
Travnik
1 – 3
NK Vis Simm-Bau
BRAZIL – SERIE B
MAY 28
FT
Criciuma
0 – 1
Cruzeiro
20:30
CS Alagoano
? – ?
Novorizontino

23:00
Sampaio Correa
? – ?
Guarani

BRAZIL – SERIE C: 1ST STAGE
MAY 28
FT
EC Sao Jose
1 – 1
Atletico Cearense
20′
Figueirense
0 – 0
Ferroviario

21:00
Campinense
? – ?
Vitoria

22:00
Confianca
? – ?
Aparecidense

23:00
ABC
? – ?
Brasil de Pelotas

BRAZIL – SERIE D: GROUP A1
MAY 28
20:30

Porto Velho EC
? – ?
Rio Branco

22:00

Nautico RR
? – ?
Trem DC

BRAZIL – SERIE D: GROUP A2
MAY 28
19:00

Tuna Luso
? – ?
Moto Club MA

19:30

SE Juventude
? – ?
4 de Julho

20:00

Fluminense PI
? – ?
Pacajus SC

22:30

Tocantinopolis
? – ?
Castanhal EC

BRAZIL – SERIE D: GROUP A3
MAY 28
19:00

Sao Paulo Crystal
? – ?
Retro FC

21:00

Icasa
? – ?
America RN

BRAZIL – SERIE D: GROUP A4
MAY 28
22:00

Juazeirense
? – ?
ASA

23:00

Clube Sociedade Esportiva
? – ?
Atletico Alagoinhas

BRAZIL – SERIE D: GROUP A5
MAY 28
19:30

Brasiliense
? – ?
Costa Rica EC

BRAZIL – SERIE D: GROUP A6
MAY 28
20:00

Caldense
? – ?
Ferroviaria

20:00

Inter de Limeira
? – ?
Urt MG

20:00

Real Noroeste
? – ?
Bahia de Feira

BRAZIL – SERIE D: GROUP A7
MAY 28
19:00

Parana Clube
? – ?
Santo Andre

19:00

Portuguesa RJ
? – ?
Cianorte

20:00

Oeste FC
? – ?
Perolas Negras

20:00

Sao Bernardo
? – ?
Nova Iguacu

BRAZIL – SERIE D: GROUP A8
MAY 28
19:00

CE Aimore
? – ?
Juventus SC

20:00

Marcilio Dias
? – ?
Sao Luiz

BRAZIL – AMAPAENSE
MAY 28
FT
Santos AP
2 – 1
Ypiranga AP
21:00

Macapa AP
? – ?
Oratorio AP

BRAZIL – GAUCHO 2: GROUP A
MAY 28
19:00

EC Cruzeiro
? – ?
Esportivo

19:00

Gloria
? – ?
Tupy FC

BRAZIL – GAUCHO 2: GROUP B
MAY 28
19:00

Avenida
? – ?
Esporte Clube Sao Gabriel

22:00

CE Lajeadense
? – ?
Santa Cruz RS

BRAZIL – PAULISTA U20: GROUP 3
MAY 28
19:00

Santacruzense U20
? – ?
Assisense U20

BRAZIL – WOMEN’S BRASILEIRO A1
MAY 28
18:00

SC Corinthians SP Women
? – ?
SE Kindermann SC Women

19:00

Red Bull Bragantino SP Women
? – ?
Esmac PA Women

19:00

SC Internacional RS Women
? – ?
Real Brasilia FC DF Women

BULGARIA – PARVA LIGA: UECL PLAY-OFF
MAY 28
FT
Botev Plovdiv
2 – 1
Beroe
CHILE – PRIMERA DIVISIÓN
MAY 28
FT
Curico Unido
3 – 0
Coquimbo Unido
20:00
La Serena
? – ?
Audax Italiano

22:30
Cobresal
? – ?
Universidad de Chile

CHILE – PRIMERA B
MAY 28
86′
Puerto Montt
1 – 1
Barnechea

89′
Santiago Morning
0 – 1
Cobreloa

COLOMBIA – PRIMERA B: APERTURA: GROUP B: PLAY-OFF
MAY 28
FT
Bogota FC
1 – 1
Deportes Quindio
CONGO – LIGUE 1
MAY 28
15:00

AS Bng
? – ?
Patronage Sainte-Anne

15:00

V. Club Mokanda
? – ?
Nico-Nicoye

CROATIA – 2ND LEAGUE
MAY 28
FT
Cibalia
1 – 0
NK Croatia Zmijavci
FT
Dubrava Zagreb
2 – 3
NK Varazdin
FT
HNK Orijent 1919
3 – 0
Opatija
FT
Inter Zapresic
0 – 1
Solin
FT
NK Dugopolje
3 – 2
Rudes
FT
NK Kustosija
3 – 2
Dinamo Zagreb B
FT
Osijek B
1 – 1
Bijelo Brdo
CZECH REPUBLIC – 3RD LEAGUE: MSFL
MAY 28
Canc.
FC Viktoria Otrokovice
? – ?
Dolni Benesov
FT
SK Sigma Olomouc B
3 – 1
Vratimov
FT
Frydek-Mistek
1 – 0
SFK Vrchovina
FT
Hlucin
3 – 2
Unicov
FT
SK Hanacka Slavia Kromeriz
1 – 0
FC Fastav Zlin B
FT
Uhersky Brod
3 – 0
FC Vysocina Jihlava B
CZECH REPUBLIC – CFL: GROUP A
MAY 28
Postp.
FK Slavoj Vysehrad
? – ?
SK Slavia Praha B
FT
Sokolov
3 – 0
Benesov
FT
Kraluv Dvur
1 – 0
Admira Prague
CZECH REPUBLIC – CFL: GROUP B
MAY 28
FT
FK Jablonec B
0 – 0
SK Zapy
FT
Slovan Liberec B
0 – 1
FK Prepere
FT
Slovan Velvary
1 – 1
FC Hradec Kralove B
FT
Usti nad Orlici
1 – 3
FK Chlumec nad Cidlinou
CZECH REPUBLIC – U19 LEAGUE
MAY 28
FT
Opava U19
2 – 1
FC Banik Ostrava U19
FT
FC Viktoria Plzen U19
1 – 2
Slavia Prague U19
FT
1 FC Slovacko U19
3 – 3
Meteor Prague U19
FT
Ceske Budejovice U19
1 – 3
FC Fastav Zlin U19
FT
FC Zbrojovka Brno U19
1 – 5
Sparta Prague U19
FT
Sigma Olomouc U19
6 – 1
1.FK Pribram U19
DENMARK – DANMARKSSERIEN: GROUP 2
MAY 28
12:00

Ringsted
? – ?
Holbaek

FT
KFUM
2 – 0
Koege Nord FC
FT
Skovshoved
2 – 1
AB Taarnby
DENMARK – DANMARKSSERIEN: GROUP 3
MAY 28
FT
Tarup-Paarup
3 – 1
Aarhus Fremad II
FT
B 1909
3 – 2
OKS
14:00

Varde
? – ?
Marienlyst

DENMARK – DANMARKSSERIEN: GROUP 4
MAY 28
FT
Fuglebakken KFUM Aarhus
0 – 4
Vejgaard
DENMARK – WOMEN’S ELITEDIVISIONEN: CHAMPIONSHIP GROUP
MAY 28
FT
Fortuna Hjoerring Women
2 – 0
KoldingQ Women
DENMARK – WOMEN’S ELITEDIVISIONEN: QUALIFICATION GROUP
MAY 28
13:00

AGF Women
? – ?
Odense Q Women

13:00

B93 Women
? – ?
Sundby Women

DENMARK – WOMEN’S 1. DIVISION: QUALIFICATION GROUP
MAY 28
12:00

Vildbjerg
? – ?
NIF HG

13:00

JAI Aarhus Women
? – ?
Oesterbro IF Women

ECUADOR – SERIE A: 1ST STAGE
MAY 28
FT
Gualaceo SC
1 – 4
Aucas
19′
Mushuc Runa
0 – 0
Deportivo Cuenca

21:30
Orense
? – ?
Guayaquil City

ECUADOR – COPA ECUADOR
MAY 28
01:00

CD Aampetra
? – ?
Guayaquil SC

18:30

Orellanense FC
? – ?
Imbabura S.C.

21:00

CD Unibolivar
? – ?
CD Penarol Pallatanga

ESTONIA – MEISTRILIIGA
MAY 28
90+3′
Talinna Kalev
2 – 2
TJK Legion

ESTONIA – ESILIIGA
MAY 28
FT
Harju Jalgpallikool
4 – 2
FC Elva
FT
Nomme United
2 – 2
Ida-Virumaa FC Alliance
FT
Tulevik Viljandi
0 – 3
Viimsi MRJK
FAROE ISLANDS – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
07 Vestur Sorvagur
2 – 0
Skala
FAROE ISLANDS – 1. DEILD
MAY 28
13:00

Vikingur Gota II
? – ?
Ki Klaksvik II

15:00

TB Tvoeroyri
? – ?
Undrid FF

FINLAND – WOMEN’S KANSALLINEN LIIGA
MAY 28
FT
HJK Helsinki Women
1 – 2
KuPS Women
FT
HPS Women
5 – 0
Tampereen Ilves Women
FT
NJS Women
0 – 1
ONS Women
FRANCE – CHAMPIONNAT NATIONAL 2: GROUP A
MAY 28
17:00

Caen B
? – ?
Plabennec

17:00

Romorantin
? – ?
Poissy

FT
Rouen
2 – 1
Guingamp B
FT
St. Malo
1 – 0
St-Pryve St-Hilaire
FT
US Granvillaise
5 – 1
C Chartres Football
FT
Vannes
1 – 2
Voltigeurs de Chateaubriant
FT
Versailles
3 – 1
Blois
FT
Vitre
0 – 5
Lorient B
FRANCE – CHAMPIONNAT NATIONAL 2: GROUP B
MAY 28
FT
ASM Belfort
4 – 2
Reims B
FT
Beauvais
2 – 1
Sainte Genevieve
17:00

Entente SSG
? – ?
FCSR Haguenau

17:00

Epinal
? – ?
Auxerre B

17:00

FC Fleury 91
? – ?
Lens B

17:00

Metz B
? – ?
Bobigny

17:00

Schiltigheim
? – ?
Gobelins

17:00

St Maur Lusitanos
? – ?
Saint-Quentin

FRANCE – CHAMPIONNAT NATIONAL 2: GROUP C
MAY 28
17:00

Etoile Frejus Saint-Raphael
? – ?
Aubagne

17:00

GFA Rumilly Vallières
? – ?
Marseille B

17:00

Hyeres
? – ?
Louhans Cuiseaux

17:00

Lyon la Duchere
? – ?
RC Grasse

17:00

Martigues
? – ?
Marignane/Gignac FC

17:00

Monaco B
? – ?
Lyon B

17:00

SC Toulon
? – ?
GOAL FC

17:00

St. Priest
? – ?
Jura Sud

FRANCE – CHAMPIONNAT NATIONAL 2: GROUP D
MAY 28
17:00

Angers B
? – ?
Andrezieux

17:00

AS Beziers
? – ?
Angouleme

17:00

Bergerac Perigord
? – ?
Montpellier B

17:00

Bourges 18
? – ?
Nantes B

17:00

Le Puy
? – ?
US Colomiers

17:00

Les Herbiers
? – ?
Chamalieres

17:00

Moulins Yzeure
? – ?
Trelissac

17:00

Stade Montois
? – ?
Canet Roussillon

FRANCE – CHAMPIONNAT NATIONAL U19: PLAY-OFF
MAY 28
FT
FC Nantes U19
2 – 0
Stade Brestois 29
FRANCE – WOMEN’S DIVISION 1
MAY 28
FT
ASJ Soyaux Women
2 – 0
Guingamp Women
FT
Dijon FCO Women
2 – 2
Reims Women
FT
Fleury Merogis U.S Women
4 – 2
Saint Etienne Women
FT
GPSO 92 Issy Women
2 – 5
Montpellier Women
GEORGIA – EROVNULI LIGA 2
MAY 28
Canc.
FC Gareji 1960
? – ?
FC Shevardeni 1906
Canc.
FC Zugdidi
? – ?
Samtredia
FT
Merani Martvili
2 – 2
WIT Georgia Tbilisi
FT
Spaeri
2 – 1
FC Shukura Kobuleti
GERMANY – REGIONALLIGA: PROMOTION PLAY-OFF
MAY 28
FT
BFC Dynamo
0 – 2
Oldenburg
GERMANY – REGIONALLIGA NORD: RELEGATION GROUP
MAY 28
FT
SSV Jeddeloh II
3 – 0
St.Pauli II
GERMANY – OBERLIGA: BAYERN NORTH: QUALIFICATION
MAY 28
FT
FV 04 Wurzburg
4 – 1
TSV Karlburg
FT
SV Vatan Spor
2 – 3
TUS Rollbach
GERMANY – OBERLIGA: BAYERN SOUTH: QUALIFICATION
MAY 28
FT
SV Pullach
3 – 2
FC Unterfoehring
FT
TSV Dachau
3 – 0
FC Sonthofen
GERMANY – OBERLIGA: BAYERN CENTRE: QUALIFICATION
MAY 28
FT
Hallbergmoos
3 – 0
SV Fortuna Regensberg
FT
Neudrossenfeld
1 – 2
SV Seligenporten
GERMANY – WOMEN’S DFB CUP
MAY 28
FT
VfL Wolfsburg Women
4 – 0
1. FFC Turbine Potsdam Women
GREECE – WOMEN’S SUPER LEAGUE: CHAMPIONSHIP GROUP
MAY 28
FT
Athlitiki Enosi Larissas FC Women
4 – 0
Avantes Halkidas Women
FT
PAOK Thessaloniki FC Women
2 – 0
Ergotelis Women
HUNGARY – WOMEN’S NB I: PLAY-OFF
MAY 28
FT
MTK Hungaria FC Women
1 – 0
Viktoria FC Szombathe
HUNGARY – WOMEN’S NB I: QUALIFICATION
MAY 28
16:00

Soroksar SC Budapest Women
? – ?
Kelen SC Women

ICELAND – 1. DEILD
MAY 28
FT
Grindavik
1 – 0
Fylkir
FT
Grotta
5 – 1
KV Vesturbaer
FT
Vestri
3 – 3
Thor Akureyri
ICELAND – 2. DEILD
MAY 28
FT
Hottur/Huginn
0 – 0
Vikingur Olafsvik
FT
Aegir
3 – 0
Fjardabyggd/Leiknir
FT
IR Reykjavik
1 – 1
Magni
FT
KF Fjallabyggdar
1 – 1
Throttur Reykjavik
ICELAND – WOMEN’S CUP
MAY 28
FT
IA Akranes Women
0 – 6
KR Reykjavik Women
FT
FH Hafnarfjordur Women
0 – 1
Stjarnan Women
FT
Thor Ka Akureyri Women
6 – 0
Haukar Women
17:30

UMF Selfoss Women
? – ?
Afturelding Mosfellsbaer Women

18:00

Tindastoll Women
? – ?
Valur Women

IRAQ – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Al Naft
2 – 2
Al Zawraa
FT
Baghdad FC
0 – 1
Al Minaa
FT
Erbil
2 – 1
Al Sinaah
FT
Naft Maysan
1 – 1
Al Diwaniya
19:00

Al Talaba
? – ?
Samarra

IRELAND – WOMEN’S NATIONAL LEAGUE
MAY 28
FT
Cork City WFC
0 – 4
Shelbourne FC Women
FT
DLR Waves Women
0 – 1
Galway WFC
FT
Treaty United WFC
0 – 0
Sligo Rovers Women
62′
Bohemian FC Women
1 – 1
Peamount United Women

HT
Wexford Youths Women
1 – 0
Athlone Town AFC Ladies

ITALY – SERIE D: PROMOTION PLAY-OFF
MAY 28
FT
Poggibonsi
4 – 2
US Gavorrano
ITALY – CAMPIONATO PRIMAVERA 1: CHAMPIONSHIP PLAY-OFF
MAY 28
AET
Inter U19
3 – 3
Cagliari U19
JAPAN – J2 LEAGUE
MAY 28
FT
Roasso Kumamoto
1 – 1
Ventforet Kofu
FT
Tokyo Verdy
1 – 1
Omiya Ardija
JAPAN – J3 LEAGUE
MAY 28
FT
Giravanz Kitakyushu
0 – 1
YSCC
JAPAN – WOMEN’S NADESHIKO LEAGUE
MAY 28
FT
Cerezo Osaka Sakai Women
1 – 0
Orca Kamogawa FC Women
FT
NGU Loveledge Nagoya Women
1 – 1
AS Harima Albion Women
FT
Nittaidai FC Women
1 – 0
Speranza Osaka-Takatsuki Women
FT
Nippatsu Yokohama FC Seagulls Women
3 – 0
Ange Violet Hiroshima Women
KAZAKHSTAN – 1ST DIVISION
MAY 28
FT
FC Astana Youth
5 – 2
Igilik
FT
FK Ekibastuz
0 – 0
Zhetysu Taldykorgan
FT
Kairat-Zhastar
2 – 2
Akademia Ontustyk
FT
Okzhetpes Kokshetau
6 – 0
FK Shakhtar-Bulat Temirtau
FT
FK Baikonur
0 – 4
Zhenis
FT
Kyran Shymkent
1 – 3
Kaisar Kyzylorda
FT
Taraz Karatau
3 – 0
Yassi Turkistan
KENYA – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Kenya Police
2 – 1
Posta Rangers
FT
Ulinzi Stars
0 – 0
Bandari
Canc.
Mathare United
? – ?
Tusker FC
FT
Sofapaka
1 – 0
Vihiga Bullets FC
KOSOVO – SUPERLEAGUE: QUALIFICATION
MAY 28
FT
KF Vushtrria
1 – 3
Malisheva
LATVIA – VIRSLIGA
MAY 28
FT
FK Liepaja
1 – 3
Valmieras FC
FT
BFC Daugavpils
1 – 2
Auda
FT
FK Metta
1 – 1
SK Super Nova
LATVIA – 1. LIGA
MAY 28
FT
FK Tukums 2000 II
1 – 6
Riga FC II
13:00

FK Rfs II
? – ?
AFA Olaine

16:00

FK Jelgava
? – ?
FK Smiltene

LITHUANIA – I LYGA
MAY 28
FT
Zalgiris Vilnius B
1 – 0
FK Silas
FT
Babrungas
5 – 0
Garliava
FT
Neptunas Klaipeda
4 – 3
Ekranas
FT
FK Atmosfera
0 – 3
Dainava Alytus
FT
Riteriai B
1 – 1
NFA Kaunas
FT
Banga Gargzdai B
0 – 2
Nevezis
LITHUANIA – II LYGA
MAY 28
FT
Ateitis Vilnius
1 – 5
FK Transinvest
FT
Vjfm Fortuna Kaunas
2 – 2
FK Tauras
FT
Utenis Utena
3 – 2
FK Silute
LUXEMBOURG – NATIONAL DIVISION: QUALIFICATION
MAY 28
AP
Jeunesse Junglinster
1 – 1
FC Wiltz 71
MALAYSIA – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
FAM-MSN
1 – 5
Terengganu II
FT
UiTM
1 – 1
PDRM
MEXICO – WOMEN’S LIGA MX: CHAMPIONSHIP PLAY-OFF
MAY 28
FT
CD Guadalajara Chivas Women
1 – 1
Monterrey Women
MOROCCO – BOTOLA PRO 2
MAY 28
17:00

Chabab Atlas Khenifra
? – ?
KACM

FT
Club Jeunesse Ben Guerir
0 – 0
Wydad Fes
FT
Olympique Dcheira
0 – 0
Tihad Casablanca
FT
Renaissance Club Zemamra
2 – 2
USM Oujda
MOROCCO – CUP
MAY 28
17:00

MAS Fes
? – ?
Youssoufia Berrechid

NETHERLANDS – TWEEDE DIVISIE
MAY 28
FT
ASWH
1 – 5
Noordwijk
FT
De Treffers
1 – 1
HHC
FT
Excelsior Maassluis
4 – 0
Spakenburg
FT
IJsselmeervogels
3 – 0
GVVV Veenendaal
FT
Koninklijke HFC
4 – 1
Katwijk
FT
Quick Boys
1 – 3
Jong FC Volendam
FT
Rijnsburgse Boys
2 – 1
Jong Sparta Rotterdam
FT
SVV Scheveningen
2 – 1
Kozakken Boys
FT
TEC
2 – 2
AFC
NEW ZEALAND – CENTRAL LEAGUE
MAY 28
FT
Waterside Karori
1 – 3
Western Suburbs FC
FT
Wellington United AFC
1 – 0
Wellington Phoenix B
FT
FC Petone
3 – 1
North Wellington AFC
FT
Wellington Olympic
10 – 0
Havelock North Wanderers AFC
NEW ZEALAND – NORTHERN LEAGUE
MAY 28
FT
Auckland City FC
2 – 0
Auckland United FC
FT
Bay Olympic
3 – 1
Western Springs AFC
FT
Eastern Suburbs
4 – 2
North Shore United AFC
FT
Manukau United FC
0 – 4
Birkenhead United AFC
FT
Melville United AFC
4 – 1
Hamilton Wanderers
FT
Takapuna AFC
0 – 0
Waiheke Utd AFC
NEW ZEALAND – SOUTHERN LEAGUE
MAY 28
FT
Selwyn United FC
1 – 4
Nelson Suburbs FC
01:30

Green Island AFC
? – ?
Ferrymead Bays

FT
Cashmere Technical
4 – 2
Dunedin City Royals FC
FT
Nomads United AFC
3 – 3
Coastal Spirit FC
NIGERIA – NPFL
MAY 28
FT
MFM FC
3 – 1
Gombe United
FT
Dakkada FC
2 – 3
Rivers United FC
FT
Enyimba
3 – 2
Nasarawa United
FT
Heartland Owerri
3 – 1
Shooting Stars
FT
Kwara United
1 – 0
Akwa United
Aband.
Niger Tornadoes
? – ?
Lobi Stars

FT
Plateau United
4 – 0
Enugu Rangers
FT
Remo Stars
1 – 3
Kano Pillars
FT
Sunshine Stars
2 – 0
Katsina United
FT
Wikki Tourist
1 – 0
Abia Warriors
NORWAY – 2. DIVISION: GROUP 1
MAY 28
FT
Oeygarden FK
2 – 1
Oern-Horten
FT
Sotra Sportsklubb
1 – 2
Egersund
FT
Kvik Halden
1 – 1
Staal Joerpeland
FT
Ullern
0 – 3
Arendal Fotball
FT
Moss
2 – 1
Stroemmen
FT
Notodden
0 – 4
Flekkeroey
NORWAY – 2. DIVISION: GROUP 2
MAY 28
FT
Hoedd
2 – 0
Alta
FT
Eidsvold TF
2 – 1
Levanger
FT
Kjelsaas
4 – 0
Gjoevik-Lyn
FT
Ull/Kisa
4 – 2
Baerum
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 1
MAY 28
FT
FK Fyllingsdalen
1 – 1
Lokomotiv Oslo FK
FT
IL Froeya
2 – 0
Oppsal
FT
Os
4 – 1
IL Sandviken
FT
Stabaek 2
1 – 6
Lyn
FT
Grei
0 – 3
Nordstrand
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 2
MAY 28
FT
Foerde
2 – 0
Raufoss 2
FT
Floroe
2 – 0
Volda
FT
Lillehammer FK
1 – 1
Hoenefoss
FT
Toten
1 – 3
Elverum
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 3
MAY 28
FT
Stord
1 – 4
Vidar
FT
Bjarg
3 – 0
Bremnes
FT
Brann 2
2 – 0
Brodd
FT
Sola
2 – 2
Djerv 1919
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 4
MAY 28
FT
Follo
1 – 1
Eik-Toensberg
FT
Sarpsborg 08 2
1 – 4
Pors Grenland
FT
Fredrikstad 2
3 – 1
Randesund
FT
Halsen
4 – 2
Express
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 5
MAY 28
FT
Melhus
1 – 4
Kolstad
NORWAY – 3. DIVISION: GROUP 6
MAY 28
FT
Funnefoss/Vormsund
2 – 1
Senja
FT
Mjoendalen 2
6 – 0
Bossekop
NORWAY – WOMEN’S TOPPSERIEN
MAY 28
FT
Vaalerenga Women
1 – 1
Rosenborg Women
PALESTINE – GAZA STRIP LEAGUE
MAY 28
14:30

Al Sadaka Club
? – ?
Gaza Sporting Club

14:30

Ittihad Khanyounis
? – ?
Shabab Jabalia

PARAGUAY – DIVISION INTERMEDIA
MAY 28
FT
Luqueno
1 – 1
Pastoreo FC
FT
Atyra FC
0 – 1
2 de Mayo
FT
Club Martin Ledesma
0 – 2
Sportivo Trinidense
PERU – LIGA 1: APERTURA
MAY 28
FT
Universidad San Martin
2 – 0
Asociacion Deportiva Tarma
PERU – LIGA 2: APERTURA
MAY 28
17:30

Comerciantes Unidos
? – ?
Juan Aurich

19:00

Pirata FC
? – ?
Deportivo Llacuabamba

21:00

Cusco FC
? – ?
Deportivo Coopsol

PERU – LIGA FEMENINA
MAY 28
17:00

Sport Boys Women
? – ?
AD Cantolao Women

21:00

Universitario de Deportes Women
? – ?
Universidad San Martin Women

POLAND – III LIGA: GROUP 1
MAY 28
FT
LKS Lodz II
3 – 2
Skierniewice
FT
GKS Wikielec
3 – 0
Mlks Wissa Szczuczyn
FT
Legia Warszawa II
2 – 2
KS Ursus Warszawa
FT
Pilica Bialobrzegi
3 – 1
Swit Nowy Dwor
FT
Mlks Znicz Biala Piska
4 – 1
TS Sokol Aleksandrow Lodzki
17:00

KS Pelikan Lowicz
? – ?
Polonia Warszawa

POLAND – III LIGA: GROUP 2
MAY 28
FT
Pogon II Szczecin
3 – 0
Elana Torun
FT
SKS Baltyk Gdynia
2 – 1
ZKS Kluczevia Stargard
FT
Blekitni Stargard
1 – 2
Unia Janikowo
FT
GKS Przodkowo
0 – 1
Pogon Nowe Skalmierzyce
16:00

JKS Jarota Jarocin
? – ?
KS Stolem Gniewino

FT
MKP Kotwica Kolobrzeg
1 – 0
Baltyk Koszalin
FT
Olimpia Grudziadz
7 – 2
Polonia Sroda
FT
Sokol Kleczew
1 – 1
Kp Starogard Gdansk
POLAND – III LIGA: GROUP 3
MAY 28
FT
Foto-Higiena Gac
2 – 3
MKS Piast Zmigrod
FT
Lechia Zielona Gora
3 – 0
LKS Goczalkowice-Zdroj
FT
Sleza Wroclaw
4 – 2
KS Polonia Bytom SA
FT
Rekord Bielsko-Biala
2 – 2
MKP Carina Gubin
FT
Zaglebie II Lubin
5 – 1
Gornik Zabrze II
FT
Gwarek Tarnowskie Gory
0 – 0
Warta Gorzow Wielkopolski
16:00

MKS Kluczbork
? – ?
MKS Odra Wodzislaw Slaski

FT
Pniowek Pawlowice Slaskie
6 – 0
Miedz Legnica II
FT
Stal Brzeg
3 – 1
Karkonosze Jelenia Gora
POLAND – III LIGA: GROUP 4
MAY 28
FT
Cracovia Krakow II
1 – 1
Wisloka Debica
FT
MKS Podlasie Biala Podlaska
1 – 0
KS Tomasovia Tomaszow Lubelski
FT
Avia Swidnik
5 – 1
LKS Wolczanka Wolka Pelkinska
16:00

Chelmianka Chelm
? – ?
Siarka Tarnobrzeg

FT
KS Korona Rzeszow
2 – 1
ZKS Unia Tarnow
16:00

Stal Stalowa Wola
? – ?
KSZO Ostrowiec

POLAND – CLJ U18
MAY 28
FT
Warta Poznan U18
0 – 0
MKS Cracovia U18
FT
Gornik Zabrze U18
2 – 0
MKS Pogon Szczecin U18
FT
Gwarek Zabrze U18
1 – 1
Wks Slask Wroclaw Sa U18
FT
MKS Polonia Warszawa U18
2 – 2
Uks Sms Lodz U18
FT
Rakow Czestochowa U18
1 – 3
Kks Lech Poznan U18
FT
Stal Rzeszow U18
1 – 3
Legia Warszawa Sa U18
FT
Wisla Krakow Sa U18
2 – 1
Jagiellonia Bialystok Ssa U18
FT
Zaglebie Lubin Sa U18
2 – 1
MKS Arka Gdynia U18
PORTUGAL – CAMPEONATO DE PORTUGAL: PROMOTION GROUP NORTH
MAY 28
FT
Paredes
1 – 0
ARS Martinho
FT
SC Salgueiros
0 – 0
Leca
FT
Vilaverdense FC
0 – 0
Maritimo B
PORTUGAL – U19 CHAMPIONSHIP: CHAMPIONSHIP ROUND
MAY 28
FT
Sporting CP U19
4 – 0
FC Alverca U19
FT
Benfica U19
3 – 0
SC Braga U19
FT
FC Porto U19
6 – 0
GD Estoril Praia U19
FT
Vitoria Guimaraes U19
2 – 2
Rio Ave FC U19
PORTUGAL – WOMEN’S CAMPEONATO NACIONAL: QUALIFICATION
MAY 28
FT
Rio Ave FC
1 – 2
CA Ouriense Women
FT
Rp FC
1 – 0
Clube Condeixa Women
REPUBLIC OF KOREA – K-LEAGUE 1
MAY 28
FT
FC Seoul
2 – 2
Gimcheon Sangmu
FT
Jeonbuk FC
0 – 2
Jeju United
FT
Suwon FC
1 – 2
Ulsan Hyundai
REPUBLIC OF KOREA – K-LEAGUE 2
MAY 28
FT
Busan I’Park
0 – 3
Gwangju FC
FT
FC Anyang
1 – 0
Gyeongnam FC
FT
Seoul E-Land FC
0 – 1
Daejeon Citizen
REPUBLIC OF KOREA – K3 LEAGUE
MAY 28
FT
Changwon City
0 – 1
Yangju Citizens
FT
Mokpo City
2 – 3
Gangneung City
FT
Gimhae
2 – 0
Cheongju FC
SAUDI ARABIA – SAUDI PROFESSIONAL LEAGUE
MAY 28
FT
Al Nassr FC
1 – 1
Al Ahli
FT
Al-Faisaly
1 – 1
Al-Ettifaq
SAUDI ARABIA – 1ST DIVISION
MAY 28
19:00

Al Ain
? – ?
Al Qadasiya

19:00

AL Draih
? – ?
Al-Wehda

19:00

Al Jeel
? – ?
Al Nahda FC KSA

19:00

AL Khlood
? – ?
Al Kawkab

19:00

AL Orouba SC
? – ?
Bisha FC

19:00

AL Sahel SC
? – ?
Al Jabalain

19:00

Al Shoalah
? – ?
Hajer FC Al-Hasa

19:00

Jeddah
? – ?
Al Adalh

19:00

Najran SC
? – ?
Al Khaleej

19:00

Ohud Medina
? – ?
Al Akhdoud

SINGAPORE – PREMIER LEAGUE
MAY 28
FT
Hougang United FC
3 – 1
Balestier Khalsa FC
FT
Tanjong Pagar United FC
4 – 2
Tampines Rovers FC
SLOVAKIA – U19 LEAGUE
MAY 28
FT
FK Poprad U19
1 – 2
Zemplin Michalovce U19
FT
MFk Dukla Banska Bystrica U19
1 – 0
Senica U19
FT
Ruzomberok U19
0 – 2
Trencin U19
FT
Slovan Bratislava U19
4 – 1
FC Petrzalka U19
FT
Spartak Trnava U19
4 – 0
Nitra U19
FT
Zilina U19
2 – 2
ZP Sport Podbrezova U19
SLOVAKIA – WOMEN’S FIRST LEAGUE: CHAMPIONSHIP GROUP
MAY 28
FT
Nove Zamky Women
2 – 0
MFK Ruzomberok Women
SLOVAKIA – WOMEN’S FIRST LEAGUE: RELEGATION GROUP
MAY 28
FT
Slc Banska Bystrica Women
0 – 2
AS Trencin Women
SOUTH AFRICA – CUP
MAY 28
17:00

Mamelodi Sundowns FC
? – ?
Marumo Gallants

SPAIN – PRIMERA DIVISION RFEF: GROUP 1
MAY 28
90+3′
CD Badajoz
1 – 1
Rayo Majadahonda

FT
CD Calahorra
1 – 2
CF Talavera de la Reina
90+2′
Deportivo La Coruna
0 – 1
Unionistas de Salamanca

90+3′
Leonesa
1 – 2
Logrones

FT
Racing de Ferrol
2 – 0
Internacional de Madrid CF
90+3′
Real Union
3 – 1
Tudelano

90+2′
SD Logrones
1 – 1
Celta Vigo B

90+2′
Zamora
2 – 0
Real Valladolid B

SPAIN – PRIMERA DIVISION RFEF: GROUP 2
MAY 28
90′
Albacete
1 – 2
UE Costa Brava

90+1′
Alcoyano
0 – 1
Gimnastic

90+1′
Atletico Sanluqueno CF
2 – 1
Villarreal B

90′
Castellon
1 – 3
UD Cornella

90+1′
Linense
3 – 1
FC Andorra

90+1′
Sabadell
0 – 1
Algeciras

90+1′
San Fernando CD
0 – 4
Atletico Baleares

90+1′
Sevilla Atletico
1 – 3
Linares Deportivo

90+3′
UCAM Murcia
1 – 2
Barcelona B

SPAIN – SEGUNDA DIVISION RFEF: PROMOTION PLAY-OFF
MAY 28
FT
La Nucia
2 – 1
Arenas Getxo
105+4′
Sestao
0 – 1
Club Deportivo Eldense

SWEDEN – SUPERETTAN
MAY 28
FT
IK Brage
2 – 1
Norrby
FT
Trelleborgs FF
1 – 1
Landskrona BoIS
FT
Oesters IF
2 – 0
Joenkoepings Soedra
FT
Vaesteraas SK
2 – 2
Halmstads BK
FT
AFC Eskilstuna
4 – 1
Oestersunds FK
SWEDEN – DIVISION 2: NORRA GOETALAND
MAY 28
FT
Grebbestads IF
1 – 3
Stenungsunds IF
FT
Angered BK
2 – 1
IFK Kumla
SWEDEN – DIVISION 2: NORRA SVEALAND
MAY 28
FT
FC Gute
3 – 1
Sandvikens AIK FK
SWEDEN – DIVISION 2: SOEDRA GOETALAND
MAY 28
FT
FBK Balkan
0 – 1
Hoegsby IK
SWEDEN – DIVISION 2: SOEDRA SVEALAND
MAY 28
FT
Trosa-Vagnhaerad SK
2 – 1
IFK Lidingoe
SWEDEN – U19 ALLSVENSKAN
MAY 28
FT
Halmstad U19
2 – 1
BK Hacken U19
FT
Elfsborg U19
0 – 1
Taby FK U19
FT
Norrkoping U19
3 – 2
IFK Goeteborg U19
FT
Sirius U19
1 – 1
Oesters IF U19
FT
Djurgarden U19
1 – 3
Hammarby IF U19
FT
Helsingborgs U19
1 – 1
Malmo FF U19
15:00

AIK Solna U19
? – ?
Brommapojkarna U19

SWITZERLAND – PROMOTION LEAGUE: PROMOTION GROUP
MAY 28
FT
Bellinzona
2 – 0
Chiasso
FT
Breitenrain
1 – 0
Stade Nyonnais
FT
Etoile Carouge
0 – 3
FC Zuerich II
SWITZERLAND – PROMOTION LEAGUE: RELEGATION GROUP
MAY 28
FT
SC Bruehl
4 – 1
Sion II
FT
SC YF Juventus Zuerich
1 – 1
Black Stars
SWITZERLAND – PROMOTION LEAGUE : QUALIFICATION GROUP
MAY 28
FT
Basel II
6 – 1
Biel/Bienne
FT
Bavois
1 – 3
FC Rapperswil-Jona
FT
Cham
3 – 1
Young Boys II
SWITZERLAND – 1. LIGA: GROUP 1
MAY 28
FT
Bulle
2 – 3
FC Monthey
FT
Chenois
2 – 1
Team Vaud U21
FT
FC La Sarraz Eclepens
3 – 2
Thun II
FT
La Chaux-de-Fonds
2 – 0
Terre Sainte
FT
Martigny
3 – 1
Vevey
FT
Meyrin
1 – 1
Lancy FC
FT
Naters
2 – 2
Echallens
SWITZERLAND – 1. LIGA: GROUP 2
MAY 28
FT
Buochs
2 – 3
FC Langenthal
FT
FC Bassecourt
0 – 1
FC Schoetz
FT
FC Koeniz
1 – 0
Zug
FT
FC Kosova
0 – 2
Luzern II
FT
Grasshopper II
1 – 2
Delemont
FT
Solothurn
4 – 1
Hongg
FT
Wohlen
1 – 3
FC Muensingen
SWITZERLAND – 1. LIGA: GROUP 3
MAY 28
FT
Baden
0 – 0
Paradiso
FT
Eschen/Mauren
1 – 3
Winterthur II
FT
FC Gossau
3 – 2
FC Freienbach
FT
FC Thalwil
0 – 6
St. Gallen II
FT
Linth
3 – 1
FC Uzwil
FT
Lugano II
3 – 2
FC Wettswil-Bonstetten
FT
Tuggen
4 – 0
FC Balzers
SWITZERLAND – WOMEN’S SUPER LEAGUE: PLAY-OFF
MAY 28
19:00

Servette FC Chenois Women
? – ?
FC Basel Women

19:15

FC Zuerich Women
? – ?
Grasshopper Zurich Women

SWITZERLAND – WOMEN’S SUPER LEAGUE: PLACEMENT MATCHES
MAY 28
15:00

FC Luzern Women
? – ?
BSC Young Boys Women

16:00

FC St Gallen-Staad Women
? – ?
FC Aarau Women

SWITZERLAND – WOMEN’S SUPER LEAGUE: QUALIFICATION
MAY 28
18:15

Frauenteam Thun Berner Oberland
? – ?
FC Rapperswil-Jona

THAILAND – THAI LEAGUE 2: PROMOTION PLAY-OFF
MAY 28
FT
Trat FC
3 – 3
Lampang FC
URUGUAY – PRIMERA DIVISIÓN: APERTURA
MAY 28
18′
Cerro Largo
0 – 0
Liverpool FC

21:30
Boston River
? – ?
Montevideo City Torque

URUGUAY – SEGUNDA DIVISIÓN
MAY 28
FT
Club Atletico Progreso
0 – 2
Uruguay Montevideo
12′
Sud America
0 – 0
Villa Espanola

USA – USL CHAMPIONSHIP
MAY 28
FT
New York Red Bulls II
1 – 2
Birmingham Legion
FT
Atlanta United II
0 – 0
Orange County SC
FT
Las Vegas Lights FC
0 – 1
El Paso Locomotive
13′
Louisville City FC
0 – 0
FC Tulsa

21:00
Indy Eleven
? – ?
New Mexico United

USA – MLS NEXT PRO
MAY 28
FT
New England Revolution II
1 – 0
Philadelphia Union II
FT
Toronto FC II
2 – 6
Chicago Fire FC II
USA – USL LEAGUE TWO: DEEP NORTH DIVISION
MAY 28
FT
Peoria City
2 – 4
Des Moines Menace
FT
St. Croix SC
1 – 0
Minneapolis City
USA – USL LEAGUE TWO: GREAT LAKES DIVISION
MAY 28
FT
Midwest United FC
1 – 0
Lansing City Football
USA – USL LEAGUE TWO: HEARTLAND DIVISION
MAY 28
20:00

St. Louis Lions
? – ?
Chicago City SC

USA – USL LEAGUE TWO: METROPOLITAN DIVISION
MAY 28
20:00

Morris Elite SC
? – ?
FA Euro New York

USA – USL LEAGUE TWO: MID ATLANTIC DIVISION
MAY 28
FT
Ocean City Nor’easters
2 – 1
Philadelphia Lone Star
FT
Real Central New Jersey
0 – 0
Reading United A.C.
USA – USL LEAGUE TWO: MID SOUTH DIVISION
MAY 28
FT
Texas City United
2 – 2
Mississippi Brilla
USA – USL LEAGUE TWO: NORTHWEST DIVISION
MAY 28
FT
Lane United FC
1 – 2
Capital FC
FT
Pdx FC
2 – 1
Oly Town FC
USA – USL LEAGUE TWO: SOUTHEAST DIVISION
MAY 28
FT
Nona FC
1 – 0
Miami AC
USA – USL LEAGUE TWO: SOUTHWEST DIVISION
MAY 28
FT
Central Valley Fuego FC 2
0 – 3
San Francisco City
USA – USL LEAGUE TWO: VALLEY DIVISION
MAY 28
19:00

Toledo Villa FC
? – ?
Fort Wayne FC

22:00

Dayton Dutch Lions
? – ?
Cleveland Force SC

USA – NPSL: EAST REGION: KEYSTONE CONFERENCE
MAY 28
21:00

Torch FC
? – ?
Philadelphia Ukrainian Nationals

USA – NPSL: EAST REGION: MID-ATLANTIC CONFERENCE
MAY 28
21:00

Northern Virginia United
? – ?
First State FC

23:30

FC Frederick
? – ?
Alexandria Reds

USA – NPSL: EAST REGION: NORTH ATLANTIC CONFERENCE
MAY 28
00:00

Syracuse FC
? – ?
New York Shockers

23:00

Kingston Stockade FC
? – ?
Cedar Stars Rush

USA – NPSL: MIDWEST REGION: GREAT LAKES CONFERENCE
MAY 28
FT
FC Columbus
0 – 3
Carpathia FC
20:00

Milwaukee Torrent
? – ?
Panathinaikos Chicago

USA – NPSL: MIDWEST REGION: NORTH CONFERENCE
MAY 28
02:00

Minneapolis City
? – ?
Dakota Fusion FC

USA – NPSL: MIDWEST REGION: RUST BELT CONFERENCE
MAY 28
00:00

FC Buffalo
? – ?
Akron City FC

23:30

Erie Commodores FC
? – ?
Pittsburgh Hotspurs

USA – NPSL: SOUTH REGION: GULF COAST CONFERENCE
MAY 28
22:30

AFC Mobile
? – ?
Pensacola FC

USA – NPSL: SOUTH REGION: HEARTLAND CONFERENCE
MAY 28
FT
CA Saint Louis
1 – 0
Arkansas Wolves
23:00

Sunflower State FC
? – ?
Reign FK

USA – NATIONAL WOMEN’S SOCCER LEAGUE
MAY 28
FT
Orlando Pride Women
2 – 2
Washington Spirit Women
UZBEKISTAN – SUPER LEAGUE
MAY 28
Postp.
Dinamo Samarkand
? – ?
Nasaf Qarshi
FT
Kokand 1912
1 – 3
Qizilqum Zarafshon
Postp.
Sogdiyona Jizzax
? – ?
Pakhtakor Tashkent
VENEZUELA – PRIMERA DIVISIÓN
MAY 28
FT
Estudiantes Merida
2 – 0
Mineros De Guayana
22:15
Deportivo La Guaira
? – ?
Zamora FC

VENEZUELA – SEGUNDA DIVISIÓN: CENTRAL-ORIENTAL
MAY 28
20:00

Deportivo Petare
? – ?
Angostura FC

21:00

Academia Anzoategui
? – ?
Deportivo Nueva Esparta

22:00

Bolívar Sport Club
? – ?
Yaracuyanos FC

VENEZUELA – SEGUNDA DIVISIÓN: OCCIDENTAL
MAY 28
21:00

TFC Maracaibo
? – ?
Real Frontera

ZIMBABWE – PREMIER SOCCER LEAGUE
MAY 28
FT
ZPC Kariba
0 – 0
Highlanders
FT
Black Rhinos
1 – 0
WhaWha
FT
Chicken Inn FC
1 – 1
Yadah FC
FT
FC Platinum
4 – 0
Triangle FC
FT
Harare City
0 – 0
Bulawayo City FC
FT
Ngezi Platinum FC
0 – 0
Manica Diamonds
Facebook Like button

Livescore Table

Ligue 1

P GD PTS
1 Paris Saint-Germain 38 54 86
2 Marseille 38 25 71
3 Monaco 38 25 69
4 Rennes 38 42 66
5 Nice 38 16 66
6 Strasbourg 38 17 63
7 Lens 38 14 62
8 Lyon 38 15 61
9 Nantes 38 7 55
10 Lille 38 0 55
11 Brest 38 -8 48
12 Reims 38 -1 46
13 Montpellier 38 -12 43
14 Angers 38 -11 41
15 Troyes 38 -16 38
16 Lorient 38 -28 36
17 Clermont Foot 38 -31 36
18 Saint-Etienne 38 -35 32
19 Metz 38 -34 31
20 Bordeaux 38 -39 31

Premier League

P GD PTS
1 Manchester City 38 73 93
2 Liverpool 38 68 92
3 Chelsea 38 43 74
4 Tottenham Hotspur 38 29 71
5 Arsenal 38 13 69
6 Manchester United 38 0 58
7 West Ham United 38 9 56
8 Leicester City 38 3 52
9 Brighton & Hove Albion 38 -2 51
10 Wolverhampton Wanderers 38 -5 51
11 Newcastle United 38 -18 49
12 Crystal Palace 38 4 48
13 Brentford 38 -8 46
14 Aston Villa 38 -2 45
15 Southampton 38 -24 40
16 Everton 38 -23 39
17 Leeds United 38 -37 38
18 Burnley 38 -19 35
19 Watford 38 -43 23
20 Norwich City 38 -61 22

LaLiga Santander

P GD PTS
1 Real Madrid 38 49 86
2 Barcelona 38 30 73
3 Atletico Madrid 38 22 71
4 Sevilla 38 23 70
5 Real Betis 38 22 65
6 Real Sociedad 38 3 62
7 Villarreal 38 26 59
8 Athletic Bilbao 38 7 55
9 Valencia 38 -5 48
10 Osasuna 38 -14 47
11 Celta Vigo 38 0 46
12 Rayo Vallecano 38 -11 42
13 Elche 38 -12 42
14 Espanyol 38 -13 42
15 Getafe 38 -8 39
16 Mallorca 38 -27 39
17 Cadiz 38 -16 39
18 Granada 38 -17 38
19 Levante 38 -25 35
20 Deportivo Alaves 38 -34 31

Serie A

P GD PTS
1 AC Milan 38 38 86
2 Inter 38 52 84
3 Napoli 38 43 79
4 Juventus 38 20 70
5 Lazio 38 19 64
6 Roma 38 16 63
7 Fiorentina 38 8 62
8 Atalanta 38 17 59
9 Verona 38 6 53
10 Torino 38 5 50
11 Sassuolo 38 -2 50
12 Udinese 38 3 47
13 Bologna 38 -11 46
14 Empoli 38 -20 41
15 Sampdoria 38 -17 36
16 Spezia 38 -30 36
17 Salernitana 38 -45 31
18 Cagliari 38 -34 30
19 Genoa 38 -33 28
20 Venezia 38 -35 27

Bundesliga

P GD PTS
1 Bayern Munich 34 60 77
2 Borussia Dortmund 34 33 69
3 Bayer Leverkusen 34 33 64
4 RB Leipzig 34 35 58
5 Union Berlin 34 6 57
6 Freiburg 34 12 55
7 FC Cologne 34 3 52
8 Mainz 34 5 46
9 Hoffenheim 34 -2 46
10 Borussia Monchengladbach 34 -7 45
11 Eintracht Frankfurt 34 -4 42
12 Wolfsburg 34 -11 42
13 Bochum 34 -14 42
14 Augsburg 34 -17 38
15 VfB Stuttgart 34 -18 33
16 Hertha Berlin 34 -34 33
17 Arminia Bielefeld 34 -26 28
18 Greuther Furth 34 -54 18

Ligue 1

P GD PTS
1 Paris Saint-Germain 38 54 86
2 Marseille 38 25 71
3 Monaco 38 25 69
4 Rennes 38 42 66
5 Nice 38 16 66
6 Strasbourg 38 17 63
7 Lens 38 14 62
8 Lyon 38 15 61
9 Nantes 38 7 55
10 Lille 38 0 55
11 Brest 38 -8 48
12 Reims 38 -1 46
13 Montpellier 38 -12 43
14 Angers 38 -11 41
15 Troyes 38 -16 38
16 Lorient 38 -28 36
17 Clermont Foot 38 -31 36
18 Saint-Etienne 38 -35 32
19 Metz 38 -34 31
20 Bordeaux 38 -39 31

Premier League

P GD PTS
1 Manchester City 38 73 93
2 Liverpool 38 68 92
3 Chelsea 38 43 74
4 Tottenham Hotspur 38 29 71
5 Arsenal 38 13 69
6 Manchester United 38 0 58
7 West Ham United 38 9 56
8 Leicester City 38 3 52
9 Brighton & Hove Albion 38 -2 51
10 Wolverhampton Wanderers 38 -5 51
11 Newcastle United 38 -18 49
12 Crystal Palace 38 4 48
13 Brentford 38 -8 46
14 Aston Villa 38 -2 45
15 Southampton 38 -24 40
16 Everton 38 -23 39
17 Leeds United 38 -37 38
18 Burnley 38 -19 35
19 Watford 38 -43 23
20 Norwich City 38 -61 22

»Week 47 UK Pool Fixture And Results 2022 May 28«

↯↯↯Read More On The Topic On TDPel Media ↯↯↯